“İki yıl gibi kısa sürede 10 okul ve 20 kurs şube hedefine ulaşarak; eğitim, istihdam, ar-ge, yayın
ve birçok alanda hacmimizi genişletip sektöre yön verecek yatırımlar gerçekleştireceğiz.” Diyen Tek Grup Kurumsal İletişim Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Balay, 2020 yılı itibariyle disiplinli, kaliteli ve modern eğitim anlayışının bir ürünü olan Çağdaş Tomurcuk markasını tüm Türkiye’ye ulaştırmayı planladıklarını söyledi.

1-Kendinizden ve Tek grup şirketinde bulunduğunuz süreçten kısaca bahsedebilir misiniz ?

İletişim mezunuyum. Eğitim, proje, ar-ge, medya, gençlik, iletişim ve marka konularına dair ilgim vardı. Bu alanlarda çalışmalarıma yön verdim. Kamu ve üniversitede yapmış olduğum çalışmalardan sonra tek grup ailesine dahil oldum. Tek grup çatısı altında 4. yılımı doldurmak üzereyim. Kurumsal İletişim uzmanı olarak başlayıp bugün grup şirketinin kurumsal iletişim müdürlüğü  ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmekteyim. Çağdaş Tomurcuk markasıyla yolculuğuna başlayan Tek grup yolculuğu daha sonra FikriBilim koleji, FikriBilim yayınları, Arterus ve İmalathane markalarının doğuş sürecinde olmak beni hem mutlu etti hem de mesleki anlamda unutulmaz deneyimler yaşattı.

Yaptığımız çalışmalar, analizler ve geçirdiğimiz süreçlerin sonucudur. Türkiye’ye itibarlı markalar kazandırıyoruz.

 1. Tek grup altında faaliyet gösteren markaları faaliyet alanları ve yapılanmalarıyla birlikte aktarabilir misiniz ?

Tek grup çatısı altında eğitim, yayın, reklam ve lojistik olmak üzere 4 sektör bulunmaktadır.

Eğitim sektöründe FikriBilim Koleji ve Çağdaş Tomurcuk eğitim kurumları 5 ilçede faaliyet göstermektedir.

Esenler;

 • Çağdaş Tomurcuk Kursu 1
 • Final Özel öğretim Kursu
 • Final Özel Kişisel Gelişim Kursu
 • Çağdaş Tomurcuk Kursu 2

Beylikdüzü;

 • FikriBilim Koleji ( anaokul-ilkokul-ortaokul-lise )

Güngören;

 • Çağdaş Tomurcuk Okulları Güngören Kampüsü ( Ortaokul-Anadolu Lisesi-Sağlık lisesi )

Gaziosmanpaşa;

 • Çağdaş Tomurcuk Kursu

Küçükçekmece;

 • Çağdaş Tomurcuk Kişisel Gelişim Kursu

17 yıllık tecubenin aktarıldığı FikriBilim yayınları, okul ve kurs yatırımlarının yanı sıra köklü kurumsal yapısını ve Uzun yılların deneyimiyle kurum içi yayınları üreten tecrübeli öğretmen ve yazar kadromuz ile ülke genelinde bütün öğrencilerin istifadesine sunulabilecek yardımcı ders kitapları ve merkezi sınavlara yönelik soru bankaları, denemeler ve yaprak testlerin üretimi yapmaktadır.

İlk yıl için; liselere geçiş merkezi sınav sistemine yönelik 6 branş dersine yönelik soru bankaları çıkaran yayınevimiz; bu kitapların gerek içeriği gerek özgün soru algoritmasıyla öğretmen ve öğrencilerden çok olumlu geri bildirimler almıştır.

En iyiyi yakalamak için eğitim sistemi üzerinde yapılan sınav süreç ve müfredat değişikliklerini yakından takip eden ve buna uyumlu kitaplar çıkaran yayınevimiz kitap çeşitliliğini öğrenci ihtiyaçlarını gözeterek artırmaya devam edecektir.

Sınavlara hazırlık yayın grubunda pek çok okul ve kurs tarafından tercih edilen  FikriBilim yayınları, Türkiye’nin 81 ilinde 100’den fazla bayide satışı yapılarak alanında uzman yazar kadrosuyla profesyonelce hazırlanarak Türkiye’nin en kaliteli kurumsal yayınları arasında yerini almıştır.

İmalathane kreatif ve marka ajansı, Tek grup çatısı altında faaliyet gösteren markalar olmak üzere otomativ, aksesuar, sivil toplum, gıda, mobilya, teknoloji gibi sektörler olmak üzere tüm alanlarda tam hizmet veren bir reklam ajansıdır. Ajansı projesini Tek grup yönetim kurulu başkanı Dr.Yunus Çiftçi ve ajansın art direktörlüğünü yapmakta olan Tolga beyle 3 ortak açarak hayata geçirdik.

Görsel tasarım, prodiksiyon, sosyal medya, web site, kampanya yönetimi, organizasyon gibi markaya dair tüm süreçleri profesyonel kadrosu ile yönetmektedir.

Çağdaş tomurcuk markasının Türkiye çapında ki franchise operasyonunun kreatif tarafını da yine İmalathane ajans yürütmektedir.

Lojistik sektöründe ise Arterus markasıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kıyafet, yayın, servis, inşaat, matbaa, reklam gibi sektörlerin ihtiyaç duyacağı tüm lojistik süreçlerin operasyonunu profesyonelce yönetmektedir.

 • Çağdaş Tomurcuk markasının olan ‘’Modern, medeni ve yeni’’ kavramlarının felsefesinden kısaca bahsedebilir misiniz ?

Çağdaş Tomurcuk markası, 17 yıllık köklü geçmişinden aldığı tecrübe, güç ve birikimiyle bugün ki zamana ışık tutabilen, her zaman kendisini yenileyebilen, çağın ihtiyaçlarına göre güncellenen, kategori ve kademe gözetmeksizin şüphesiz başarıyı yakalayan Türk eğitim sistemine kazandırılmış çağdaş bir eğitim markasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Memleket, mutlaka modern medeni ve yeni olacaktır. Bizim için bu hayat davasıdır. ‘’ sözünün ışığında Türkiye’de eğitim gönüllüsü olarak yatırımlarına devam eden Tek Grup şirketine ait bir eğitim markasıdır.

Çağdaş Tomurcuk markasında mottomuzu ışığıyla yolumuzu aydınlatan başöğretmen Atatürk’ün ifade ettiği modern, medeni ve yeni kavramları üzerine kurguladık.

Çağdaş tomurcuk, sürekli ve doğrusal olarak ilerleme felsefesini taşır. Uyguladığı eğitim sistemi ile ekonomik, sanatsal, sportif ve bilimsel bir çok alanda toplumsal aydınlanmayı işaret etmektedir. Uygulanması güç, yenilenmeye muhtaç, bilim ve gerçeklikten uzak fikirlerin aydınlanma vizyonuyla reforme edilme düşüncesini taşıdığından dolayı modern’dir.

Çağdaş Tomurcuk,  evrensel bir anlayış olan uygarlığı temsil eder. Milletlerin gelişmişlik düzeyleri eğitimle doğrudan orantılıdır. Uygarlığa ulaşmış toplumlar hayatın tüm alanlarında kendisini gururla ifade edebilmektedir. Değerler, toplumların ortak yönlerinden oluşup, süreç içerisinde kalıcı mirasa dönüşmektedir. Eğitimde, bu temel prensip üzerine anlayış benimsediğinden dolayı medeni’dir.

Çağdaş Tomurcuk, Çağdaş Tomurcuk, içinde barındırdığı tüm ekosistemde yaratıcılık ruhunu ortaya koymaktadır.
Ekonomiden sağlığa, ulaşımdan teknolojiye tüm politikaların kuramsal arkaplanı inovasyondur.
Öğrenme modelleri, eğitim uygulamaları, fikirsel akımlar bu çerçevede şekillenmelidir.
Bu anlayışı eğitimde kullanıp açık ve anlaşılır şekilde yaratıcılıkla birleştirme felsefesinden dolayı yeni’dir

 • Çağdaş Tomurcuk markasının hedefleri ve stratejisine dair bilgi paylaşır mısınız ?

Tek grup, kurulduğu günden bugüne dek çatısı altındaki markalar ile daima başarıya odaklanmış, çalışmaları ile her yıl hedeflerini büyütmeyi başarmış itibarlı bir eğitim grup şirketidir.

Çağdaş Tomurcuk markası şahsımın 22 yıllık, şirketlerimizin ise 17 yıllık kurumsal tecrübesini aktardığı akademik okul ve kurs markasıdır. Tüm sınıf kademelerinde ve tüm sınav sistemlerinde üstün başarılar elde ederek kendisini defaatle kanıtlamıştır. Eğitim alanında göstermiş olduğumuz başarılarının yanı sıra sanat, spor, kültür ve dahi diğer alanlarda proje ve çalışmalarıyla farkını ortaya koymuştur. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı il, ilçe ve lokasyonlarına Çağdaş Tomurcuk markasını götürmeyi hedefliyoruz. Yeni ve uygulanabilir bir franchise modeli geliştirdik. Bir araya geleceğimiz çözüm ortaklarıyla, tüm eğitim modellerinden otomasyon alt yapılarına, mali işler programından kurumsal iletişim ve marka yapılanmasına kadar eksiksiz planlanan ve kesintisiz hizmet akışı anlayışıyla Çağdaş Tomurcuk markasını tüm Türkiye’ye ulaştırmaya hazırlandık.

Kurumsal vizyonumuzun uyuştuğu, geleceğin ihtiyaç duyacağı nitelikli nesilleri yetiştirmeyi hayal eden, ar-ge ve inavosyon çalışmalarında birlikte yol alabileceğimiz, uluslararası standartları benimsemiş çözüm ortaklarımızla işbirliği yapma arzusu ve heyecanı taşıyoruz.

Geleceğe dair projeksiyonumuz, 2 yıl gibi kısa sürede 10 okul ve 20 kurs şube hedefine ulaşarak ; eğitim, istihdam, ar-ge, yayın ve birçok alanda hacmimizi genişletip sektöre yön verecek yatırımlar gerçekleştireceğiz.

2020 yılı itibariyle ise disiplinli, kaliteli ve modern eğitim anlayışının bir ürünü olan Çağdaş Tomurcuk markasını tüm Türkiye’ye ulaştırmaktır.

 • 2020 yılı itibariyle Çağdaş Tomurcuk markasını franchise vermeye başlayacaksınız. Eğitim sektörüne yatırım yapmak isteyenler neden Çağdaş Tomurcuk markasını seçmelidir ?

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki hem öğrencilerin hem velilerin hem de ülkenin güvenilir eğitim kurumlarına ihtiyacı vardır.

Çağdaş Tomurcuk eğitim kurumlarının kurucusu Dr. Yunus Çiftçi, 23 yıllık eğitimci ve 17 yıllık özel eğitim kurumu kurucusudur. Oluşturduğu maddi ve ya manevi tüm sistemlerin özünde eğitim yatmaktadır. Karmaşık ve kaotik süreçlerden geçen Türkiye’de ismi bir kere bile şaibeye bulaşmamış eğitim gönüllüsü bir eğitim yatırımcısının markasıdır.

Çağdaş Tomurcuk öğretmenleri, yetiştirdiği öğrencilerle aydınlık geleceği inşa ettiği bilinciyle hareket eder. Davranış sistemlerinin temelinde bu düşünce yatar.

Çağdaş tomurcuk markası, eğitiminden insan kaynaklarına, mali işlerinden yayınlarına, kurumsal iletişiminden hukuk birimlerine kadar tüm birimleri profesyonelce kurgulanmış olan genel müdürlük yapısıyla yönetilmektedir.

Eğitim bu kurumun en hakiki meselesi olup her an geliştirmek için çaba ve gayret sarfeden büyük bir özveri ile çalışan eğitim yöneticileri bulunmaktadır. Eğitimden sorumlu genel müdür yardımcısı, eğitim koordinatörleri, zümre başkanları ve alt ekipleriyle büyük bir ekip eğitim sistemini kurgulayıp uygulamaktadır.

Çağdaş Tomurcuk markasını franchise alan kurumlar tüm süreçlerde genel müdürlük ve markanın 17 yıllık geçmiş tecrübesini yanında hissedeceklerdir.

Kurum açılış sürecinden öğretmen seçimine, mali planlamadan resmi denetimlere, reklam/tanıtım, satış staretejisinden lojistik ihtiyaçlarına kadar tüm süreçlerde genel müdürlük yanlarında olacaktır.

Kısacası franchise sözleşmesi imzalayıp tabelayı asmak değil, kurumun başarılı olması için gereken tüm çalışmaları titizlikle takip edip, gerekli analizleri yaparak ihtiyaç duyulan desteği büyük bir özveriyle sağlayacağız.